آموزشی, بلاگ تخصصی اگزیف

8 تمرین برای ثبت عکس بهتر

عکاسی یکی از رشته‌هایی است که تمرین و تکرار در آن حرف اول را می‌زند، برای بهتر عکاسی کردن و گرفتن عکس بهتر همیشه و همیشه باید در حال عکاسی باشید، بدون تمرین نمی‌توانید تبدیل به یک عکاس خوب شوید. راه‌ها و روش‌های بسیار زیادی برای تمرین عکاسی وجود دارد و ما نیز در مقاله‌های متفاوت بسیار به این موضوع پرداخته‌ایم، در اینجا ما به روش‌هایی برای تمرین عکاسی و تمرین برای گرفتن عکس‌ بهتر می‌پردازیم. در این مقاله روش‌هایی ارایه‌ شده‌اند که بسیاری از عکاسان مشهور و معروف در عکاسی خود از این روش‌ها استفاده کرده‌اند و ما نیز می‌توانیم با استفاده از این روش‌ها عکس‌های بسیار خوبی بگیریم.

1. از لنزهای فیکس استفاده کنید

لنزهای زوم، لنزهایی هستند که برخلاف لنزهای زوم دارای یک‌فاصله کانونی ثابت هستند و نمی‌توان لنز را جلو و عقب کرد و برای نزدیک شدن به سوژه باید دوربین را به سوژه نزدیک کنیم. لنزهای زوم دارای انعطاف‌پذیری زیادی هستند و در هر شرایطی بدون سختی ما می‌توانیم به موضوع نزدیک شویم و این کار تنها با چرخش لنز امکان‌پذیر است. در لنزهای فیکس ما از این موقعیت محروم هستیم و نمی‌توانیم با چرخاندن لنز بر روی سوژه زوم کنیم ولی در عوض یکی از امکانات بسیار خوبی که لنزهای فیکس دارند، وضوح تصویر آن‌ها است و در لنزهای فیکس ما شاهد دیافراگم‌های بسیار پایین هستیم که می‌توانند نور زیادی را به سنسور برسانند و در شرایط نوری کم‌نور استفاده از لنزهای فیکس بسیار مناسب است.

برای تمرین استفاده از لنزهای فیکس یک روز که به عکاسی می‌روید تنها لنز فیکس خود را به همراه خود ببرید و خود را مجبور کنید تا از لنز فیکس استفاده کنید، این موضوع باعث می‌شود که شما کم‌کم استفاده از لنزهای فیکس را به لنزهای زوم ترجیح دهید. شاید در ابتدا این کار سخت باشد ولی وقتی کیفیت عکس‌های گرفته‌شده را مشاهده می‌کنید بی‌شک دیگر از لنزهای زوم استفاده نمی‌کنید.

2. عکاسی در بدترین شرایط

 • عکاسی در شرایط آب و هوایی مناسب کار سختی نیست.
 • هر فرد عادی که علم کمی نیز از عکاسی داشته باشد می‌تواند در شرایط آب و هوایی مناسب عکاسی کند.
 • بهتر است تا هرچند وقت یک‌بار خود را در شرایط آب و هوایی سخت قرار دهید و در این شرایط به عکاسی مشغول شوید.
 •  گاهی در آب‌وهوای بارانی، گاهی در آب و هوایی با وزش باد شدید و هر شرایط آب و هوایی سختی به عکاسی بروید.
 • خود را مجبور کنید تا در این شرایط عکاسی کنید.
 • البته در این شرایط باید بدانید که لنز و دوربین شما ممکن است آسیب ببیند.
 • در مقاله (چگونه از دوربین خود در شرایط آب و هوایی سخت مراقبت کنیم؟) راه‌کارهایی ارایه‌شده است.
 • عکاس خوب، عکاسی است که بتواند در هر شرایطی عکاسی کند.

3. مموری کارت محدود با خود حمل کنید

 • سعی کنید چند کارت حافظه با ظرفیت‌های بسیار بالا را با خود حمل نکند و خود را محدود کنید.
 • شما می‌توانید خود را ملزم به رعایت بسیاری از نکات کنید.
 • اگر از یک کارت حافظه محدود با ظرفیت محدود استفاده کنید دیگر به خود اجازه نمی‌دهید که از هر چیزی عکس بگیرید.
 • تنها مموری خود را به‌عکس های خوب اختصاص می‌دهید و سعی می‌کنید بهترین عکس‌ها را بگیرید.
 • البته در برخی شرایط خاص مجبور هستید عکس‌های زیادی بگیرید که در این شرایط با موضوعی متفاوت مواجه هستیم.
 • در قدیم که هنوز به تکنولوژی دوربین‌های دیجیتال دست پیدا نکرده بودیم، با فیلم‌های عکاسی مواجه بودیم.
 • فیلم‌های عکاسی ظرفیت محدودی داشتند و عکاس ناچار بود که بسیار دقت کند.

4. از کسی بخواهید تا به شما تمرین بدهد

عکاسی کردن برای تفریح بسیار متفاوت از عکاسی کردن برای مشتری و به‌عنوان فروش است. هنگامی‌که شما برای خودتان عکاسی می‌کنید دستتان بسیار باز است و می‌توانید هر کاری که می‌خواهید بکنید و هیچ محدودیتی در زمان و نوع عکاسی ندارید، ولی هنگامی‌که برای یک مشتری و یا برای استاد خود عکاسی می‌کنید مجبور هستید که قوانینی که مشتری و یا استاد برای شما تعیین کرده است را رعایت کنید. در این شرایط شما محدود هستید و مجبور هستید تا برخی قوانین را رعایت کنید. در این شرایط است که ذوق و خلاقیت شما نمایش داده می‌شوند و می‌توانید عکس‌های بسیار زیبایی بگیرید.

5. با فیلم عکاسی کنید

یکی از ویژگی‌های دوربین‌های دیجیتال که همه ما بسیار از آن استفاده می‌کنیم این است که بعد از هر شات عکس، عکس خود را در دوربین مشاهده می‌کنیم. این موضع باعث می‌شود تا ما حتی بی‌دقت هم عکاسی کنیم و می‌دانیم که می‌توانیم به‌سرعت عکس را در پشت دوربین خود مشاهده کنیم و می‌توانیم هزاران عکس بگیریم و همه آن‌ها را نگاه کنیم. اگر از دوربین آنالوگ استفاده کنید تا تمام شدن فیلم و ظاهر شدن باید منتظر دیدن نتیجه کار خود باشید؛ بنابراین این روش بسیار مؤثر است و شما می‌توانید از این روش استفاده کنید تا دید خود را تقویت کنید و به دیدن خود اطمینان حاصل کنید. این کار باعث می‌شود تا چشم شما به یک دوربین تبدیل شود و دیگر نیازی نداشته باشید که بلافاصله بعد از عکاسی، عکس خود را در lcd ببینید.

6. در زمان محدود کارکنید

 • یکی از ویژگی‌های مثبت کار کردن برای مشتری این است که شما زمان محدودی دارید.
 • باید در یک‌زمان بسیار محدود عکس را تحویل دهید.
 • بی‌شک همیشه پای یک مشتری در میان نیست و شما باید خودتان برای خودتان محدودیت ایجاد کنید.
 • خود را ملزم کنید تا از این محدودیت‌ها پیروی کنید.
 • این پیروی از محدودیت شاید در نگاه اول کمی خنده‌دار باشد.
 • شما باید خود را مجبور کنید تا در شرایط سخت بتوانید به‌سرعت نتیجه موردنظر خود را دریافت کنید.

7. در شرایط جدید عکاسی کنید

ممکن است شما یک عکاس صنعتی باشید و برای کار خود مجبور باشید همیشه عکس‌های صنعتی بگیرید. حتی ممکن است شما عکاس طبیعت باشید و همیشه مجبور باشید از طبیعت عکاسی کنید. این اجبارها و محدودیت‌ها باعث می‌شود تا شما به یک‌روند روتین وارد شوید و ممکن است تکرار شمارا دل سرد کند پس باید برای خود تنوع ایجاد کنید و از موضوع‌های خارج از محدوده عکاسی خود، عکاسی کنید.

8. عکس‌های خود را ادیت نکنید

بدون شک در حال حاضر تمام عکس‌های موجود در دنیای تصویر دارای مراحل ادیت و ویرایش هستند، ما در اینجا یک قانون بسیار خوب را برای شما منع می‌کنیم و شما مجبور هستید که در عکاسی بسیار دقت کنید و جوری فکر کنید که انگار برنامه ویرایشی وجود ندارد و شما باید در هنگام عکاسی بسیار دقت کنید و فکر کنید که نرم‌افزاری برای اصلاح اشتباه شما وجود ندارد.

نتیجه‌گیری

این روش‌ها و مسائل بررسی‌شده برای عکاسان تازه‌کار بسیار مؤثر و خوب است و هر عکاس تازه‌کاری با رعایت این قوانین بی‌شک موفق می‌شود. ممکن است بسیاری از عکاسان حرفه‌ای نیز به این تمرین‌ها نیاز داشته باشند. در هر حدی از عکاسی هستیم باید بدانیم که دنیای عکاسی بسیار وسیع است و ما باید هرلحظه در حال آموزش دیدن باشیم.

تهیه شده توسط EXIF.ir

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *