ویدیو بلاگ

کارت خاکستری در عکاسی

کارت خاکستری در عکاسی

این لوازم جانبی کوچک کنترل زیادی بر روی تصاویر به شما می دهد و در موقعیت های دشوار می توانند بسیار ارزشمند و کاربردی باشند. در این مقاله، به تمام موارد مربوط به کارت خاکستری و نحوه استفاده از آن برای نوردهی و رنگ های زیبا در تصاویر می پردازیم.

کارت خاکستری در عکاسی چیست؟

کارت خاکستری دقیقاً همانطور که به نظر می رسد: کارتی است به رنگ خاکستری. یک کارت مسطح به رنگ خاکستری 18 درصد خنثی است که از طیف بازتابش صاف تشکیل می شود. کاملا مات است و نوری که از آن بازتاب می شود نرم (Soft) است. میزان بازتاب نور از سطح کارت به جهت قرار گیری کارت نسبت به منبع نور ندارد و به‌ عنوان مرجع استاندارد برای تعیین کیفیت نور در عکاسی استفاده می شود. این کارت ها معمولا کوچک، قابل حمل، سبک هستند و در صورت لزوم به راحتی در کیف دوربین قرار می گیرند.

چرا مهم است؟

به یاد دارید که گفتیم یک این کارت، خاکستری متوسط است که به عنوان خاکستری 18درصد نیز شناخته می شود. این عدد مهم است زیرا 18 درصد خاکستری چیزی است که نورسنج دوربین شما برای محاسبه نوردهی صحیح برای یک صحنه استفاده می کند. اگر یک کارت جلوی سوژه خود قرار دهید و نورسنجی را انجام دهید، بدون توجه به کنتراست در صحنه، نوردهی متعادلی خواهید داشت. اکنون، ممکن است از خود بپرسید: چرا نمی توان برای نورسنجی درست به نورسنج دوربین اتکا کرد؟

نورسنج دوربین‌ ها بسیار بسیار خوب هستند، اما اشتباه می‌کنند، مخصوصاً وقتی با کنتراست بالا و صحنه‌هایی که بسیار روشن (مانند فضای برفی) یا بسیار تاریک هستند (مانند یک سنگ سیاه) مواجه می شوند. صحنه زیر به دلیل نورهای برجسته روی غذا و چوب تیره میز، صحنه دشواری برای دوربین سنج است:

کاربرد مهم دوم

کارت های خاکستری کاربرد مهم دیگری هم دارند. آنها یک سطح کاملا خنثی برای محاسبات تراز سفیدی ارائه می دهند. برخلاف اکثر رنگ‌ها در یک صحنه (مانند آبی، زرد، سبز و…) این کارت دما یا رنگ طبیعی ندارد. بنابراین با آموزش دوربین خود بر روی آن، می توانید تعادل سفیدی کاملی را برای هر چیزی که عکاسی می کنید تنظیم کنید. این امر به ویژه زمانی مهم است که شما نیاز دارید رنگ ها را به طور صادقانه در تصاویر خود بازآفرینی کنید. اگرچه تنظیمات اولیه تراز سفیدی در دوربین‌ها می‌تواند بسیار خوب باشد، اما گاهی اوقات با مشکل مواجه می‌شوند. به عنوان مثال، لامپ های تنگستن بسته به کیفیت و توان خروجی می توانند از نظر دمای رنگ بسیار متفاوت باشند. این ممکن است منجر به این شود که تنظیمات تنگستن در دوربین شما نتواند نمایش دقیق رنگ ها را به شما ارائه دهد، بنابراین نیاز به یک کارت خاکستری است.

 

آیا به کارت خاکستری نیاز دارید؟

برخی از عکاسان هرگز با این کارت ها عکاسی نمی کنند، مانند عکاسان خیابانی، عکاسان حیات وحش و عکاسان منظره. اما سایر عکاسان، از جمله عکاسان پرتره و عکاسان محصولات، به ندرت بدون این کارت ها عکاسی می کنند. چرا؟

کارت های خاکستری مفید هستند، اما برای هر ژانر عکاسی کار نمی کنند. برای مثال، اگر سوژه در حال حرکت باشد، محاسبه کارت اساساً بی ارزش است. ظرف چند لحظه، صحنه تغییر خواهد کرد. یک عکاس خیابانی را تصور کنید که در حین عکاسی از سوژه های در حال حرکت، از سایه تا نور خورشید به عقب و جلو می رود. استفاده از کارت خاکستری بی فایده خواهد بود، زیرا نوردهی و تعادل رنگ سفید لحظه به لحظه نیاز به تنظیم مجدد دارند. علاوه بر این، کارت تنها در صورتی کار می کند که سوژه شما و کارت توسط یک منبع نور روشن شوند. با این حال، در ژانرهای خاصی از عکاسی – به عنوان مثال، عکاسی از پرندگان و عکاسی ورزشی – ممکن است سوژه از شما دور باشد. به همین دلیل است که عکاسان پرندگان و عکاسان ورزشی تقریباً هرگز از این کارت استفاده نمی کنند. با توجه به فاصله سوژه واقعاً هیچ فایده ای وجود ندارد!

از سوی دیگر، کارت های خاکستری برای سناریوهای عکاسی های قابل کنترل عالی هستند. اگر از غذا، محصولات و یا پرتره عکاسی می کنید، استفاده از کارت خاکستری فوق العاده مفید است. می توانید به سوژه خود نزدیک شوید، کارت را بخوانید و برای کل جلسه عکسبرداری به آن تکیه کنید. به علاوه، کارت ها اغلب در این موارد ضروری هستند، زیرا باید رنگ محصول و غذا را به طور دقیق نشان دهید.

نحوه استفاده از کارت برای نورسنجی

استفاده از کارت خاکستری تقریباً در هر شرایطی نوردهی تقریبا کاملی را ارائه می دهد. چگونه کار می کند؟

 • ابتدا دوربین خود را روی حالت نورسنجی نقطه ای ( Spot metering mode ) قرار دهید.
 • در حالت نورسنجی دوربین شما می گوید یک نقطه کوچک در مرکز کادر را اندازه گیری کند.
 • اگرچه این کار کاملا ضروری نیست، برای شرایطی مناسب است که نمی توانید کل کادر را با کارت پوشش دهید، بسیار کمک خواهد کرد.
 • سپس، کارت را در صحنه خود، درست در مرکز کادر قرار دهید.
 • دوربین خود را به حالت دستی تغییر دهید و نوردهی را تنظیم کنید (بر اساس خوانش نورسنج دوربین).
 • سپس کارت را بردارید.
 • تا زمانی که نورپردازی را تغییر ندهید، برای تمام عکس های بعدی که از صحنه می گیرید، نوردهی دقیقی خواهید داشت.
نحوه استفاده از کارت خاکستری برای نورسنجی

نکات مهم نورسنجی

در اینجا چند نکته برای آسان تر و دقیق تر کردن فرآیند نورسنجی با استفاده از کارت خاکستری وجود دارد:

 • ابتدا، پس از نورسنجی، مطمئن شوید که سوژه شما در موقعیتی مشابه نسبت به منبع نور قرار دارد.
 • به عنوان مثال، اگر در فضای باز از بالا عکس می گیرید و خورشید از جلو سوژه شما را روشن می کند، مطمئن شوید که سوژه شما از جلو روشن می ماند.
 • اگر سوژه خود را به پهلو بچرخانید و یا به اطراف بچرخید یا به سمت سایه بروید، این روی نوردهی شما تأثیر می گذارد و باید دوباره کارت را بخوانید.
 • هنگام خواندن نورسنج ، کادر را تا حد امکان با کارت پر کنید، این کار دقت عمل نورسنجی را بالا می برد.

نحوه استفاده از کارت برای تراز سفیدی

دو راه برای تنظیم تعادل رنگ سفید با کارت خاکستری وجود دارد:

 1. می توانید تعادل رنگ سفید سفارشی دوربین خود را تنظیم کنید.
 2. می‌توانید از لایت روم (یا برنامه ویرایش مورد علاقه‌تان) برای تنظیم تراز سفیدی برای تصاویر خود استفاده کنید.
تنظیم تراز سفیدی با کارت خاکستری

روش 1: تعادل رنگ سفید سفارشی در دوربین

تکنیکی توضیح داده می شود در اینجا برای کاربران Canon است. اگر از نیکون، سونی یا هر برند دیگری استفاده می‌کنید، برای دستورالعمل‌های مربوط به تنظیم تراز سفیدی سفارشی باید به دفترچه راهنمای خود مراجعه کنید، اگرچه این روند تا حدودی مشابه خواهد بود.

 • از کارت خاکستری خود عکس بگیرید.
 • سعی کنید از صافی کارت و روشنی یکنواخت آن اطمینان حاصل کنید.
 • باید کادر را کاملا پر کند و موقعیت سوژه شما را منعکس کند.
 • منوی دوربین خود را باز کنید و گزینه ای با عنوان “تعادل سفید سفارشی” (یا WB سفارشی) را انتخاب کنید.
 • وقتی از شما خواسته شد، عکس کارت خاکستری خود را انتخاب کنید.
 • تعادل رنگ سفید دوربین را برای استفاده از تنظیمات سفارشی جدید تنظیم کنید و شروع به گرفتن عکس کنید.
 • توجه: اگر نور یا جهت صحنه شما تغییر کرد، کافی است مراحل بالا را تکرار کنید. همه تصاویر شما تراز سفیدی دقیقی خواهند داشت!

روش 2: تعادل رنگ سفید سفارشی پس از تولید

برای این روش متعادل کردن رنگ سفید، فقط باید یک کار را با دوربین خود انجام دهید: قبل از گرفتن هر صحنه جدید از کارت خاکستری خود عکس بگیرید. (اگر دنباله ای از عکس ها را با تصویر کارت شروع کنید، ممکن است به سازماندهی کمک کند. به این ترتیب، همیشه می دانید که از کدام تصویر برای تنظیم تراز سفیدی استفاده کنید.) بنابراین اگر در حال عکاسی از یک مجموعه عکاسی از غذا هستید، یک کارت را در صحنه قرار دهید، یک عکس بگیرید و سپس به عکاسی خود ادامه دهید. اگر صحنه یا نور تغییر کرد، یک بار دیگر کارت را اضافه می‌کنید، عکس می‌گیرید. بسیاری از عکاسان از ColorChecker برای این نوع فرآیند تعادل رنگ سفید استفاده می کنند. توجه داشته باشید که کارت نیازی به پر کردن قاب ندارد. فقط باید در عکس حضور داشته باشد. بنابراین می توانید کل صحنه خود را تنظیم کنید، کارت خاکستری را جلوی سوژه خود قرار دهید، سپس یک عکس بگیرید. هنگامی که عکسبرداری شما کامل شد و تصاویر را در لایت روم باز کردید، مراحل ساده هستند:

کالر چارت
 1. عکس یک کارت خاکستری را انتخاب کنید و وارد ماژول Lightroom Develop شوید.
 2. ابزار قطره چکان را در تنظیمات White Balance خود انتخاب کنید. روی کارت در عکس های خود کلیک کنید. این تعادل رنگ سفید را برای یک نتیجه عالی تنظیم می کند.

3. Ctrl+Shift+C را فشار دهید تا تنظیمات خود را کپی کنید (Cmd+C در مک). کادرهای White Balance را علامت بزنید، اما همه کادرهای دیگر را علامت نزنید.

4. تمام عکس‌هایی را که می‌خواهید تصحیح کنید انتخاب کنید، سپس Ctrl+Shift+V را فشار دهید تا تنظیمات تعادل رنگ سفید (Cmd+V در مک) جای‌گذاری شود. اکنون تمام عکس هایی که گرفته اید باید تراز سفیدی اصلاح شده داشته باشند!

تنظیم تراز سفیدی با کارت خاکستری توسط لایت روم

بخش پایانی

تمام تکنیک‌های ذکر شده در اینجا ساده و سریع هستند، اما کنترل زیادی بر نوردهی و تعادل رنگ سفید شما ارائه می‌دهند. به همین دلیل است که کارت خاکستری یکی از مقرون به صرفه ترین لوازم جانبی است که می توانید بخرید! بنابراین اگر هنوز صاحب یک کارت خاکستری نیستید، به تهیه آن فکر کنید. و اگر این کار را کردید، ادامه دهید و این تکنیک ها را تمرین کنید! کارت خاکستری را خودتان امتحان کنید! نتایج را دوست خواهید داشت.

 • آیا قصد دارید از این کارت استفاده کنید؟
 • کدام یک از این تکنیک ها را بیشتر دوست داشتید؟
 • آیا قبلاً عکاسی با کارت خاکستری انجام داده اید؟
 • نظرات خود را در نظرات زیر به اشتراک بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *