مقایسه جامع DJI Mavic و GoPro Karma

این روزها بازار پهباد های کوچک و مقرون‌به‌صرفه بسیار گرم است. کمپانی‌های GoPro و DJI که رقبای همیشگی در این زمینه بوده‌اند این بار با پهبادهای جدید و کوچک خود به میدان رقابت آمده‌اند دو پرچم‌دار این میدان Mavic و Karma هستند که هر دو در یک بازه زمانی نزدیک به هم رونمایی و معرفی‌شده‌اند.

در این مقاله ما به بررسی این دو پهباد پرچم‌دار می‌پردازیم:

وزن


در رابطه با وزن این دو پهباد Mavic دارای وزن 734 گرم و Karma دارای وزن 1006 گرم است که برنده این بخش Mavic است. تمرکز این پهباد های تاشو و سبک بر روی وزن و قابل‌حمل بودن آن‌ها است که در این جنبه Mavic برتر است.

ابعاد در حالت تاشدگی

exif.ir/1

گفتیم که تمرکز اصلی این پهباد ها بر کوچک بودن و قابل‌حمل بودن آن‌ها است و هر دو این پهباد ها تاشو هستند؛ بنابراین باید این نکته را در نظر گرفت که کدام پهباد زمانی که تا می‌شود فضای کمتری را اشغال می‌کند. ابعاد پهباد Mavic در حالت تاشدگی 83x83x198mm و ابعاد Karma در حالت تاشدگی 89.9×224.3×356.2 که بازهم در این رقابت Mavic توانسته است بر Karma پیروز شود.

یکی از مشکلات Karma در حالت جمع شدن این است که ملخک های پهباد از بدنه بیرون می‌زند که این نکته در Mavic وجود ندارد.

بیشترین سرعت


پهباد Mavic در حالت ورزشی یا Sport با سرعت 65 کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند و بیشترین سرعت Karma 56 کیلومتر بر ساعت است که بازهم در این بخش Mavic برتر است.

بیشترین مقدار زمانی پرواز


Mavic توانایی پرواز در مدت‌زمان 27 دقیقه را دارد که این عدد در رابطه با Karma 20 دقیقه است. پس برنده این بخش نیز دستگاهی نیست جز: Mavic


بیشترین فاصله


Mavic توانایی پرواز تا فاصله 7 کیلومتری از کنترل از راه دور خود را دارد که این فاصله در توانایی کنترل از راه دور برای پهباد Karma تنها 1 کیلومتر است که می‌توان تفاوت فاحشی را میان این اعداد مشاهده کرد. با این تفاسیر بدون هیچ تردیدی بازهم Mavic برنده میدان است.

دوربین

exif.ir/2

یکی از تفاوت‌های اصلی Mavic و Karma در دوربین‌های این دو پهباد است. در اینجا کمی تصمیم‌گیری و مقایسه این دو پهباد با یکدیگر سخت می‌شود. Karma توانایی استفاده از دوربین‌های ورزشی Hero را بر روی خود دارد.

هر دو دوربین Mavic و GoPro Hero5 Black دارای دوربین 12 مگا پیکسل و سنسور 2.3/1 اینچی CMOS هستند. هر دو این دوربین‌ها توانایی عکس‌برداری با فرمت‌های JPEG و RAW رادارند و هم‌چنین هر دو توانایی فیلم‌برداری با فرمت 4K رادارند.
در رابطه باکیفیت واقعی عکس این دو دوربین نمی‌توان نظری داد تا تصاویری معتبر از عکس‌های این دو دوربین منتشر شود. در این زمینه نمی‌توان هیچ‌کدام از دو پهباد را برنده میدان اعلام کرد.

لرزش گیر


هر دو پهباد دارای محورهای 3 گانه لرزش گیر هستند.Karma دارای محورهای لرزش گیر از 90- درجه تا 0 درجه از بالا به پایین است و Mavic دارای محور لرزش گیر از 90- درجه تا 30+ است که توانایی گرفتن لرزش‌ها در حرکات چرخشی را نیز دارد که بازهم در این زمینه Mavic برنده است.

ریموت کنترل

exif.ir/3

ریموت کنترل Mavic دارای LCD رنگی است که هم‌چنین توانایی اتصال به گوشی‌های هوشمند را نیز دارد و کیفیت تصویر ارائه‌شده بر روی ریموت کنترل Mavic دارای رزولوشن 1080p است. ریموت کنترل Karma هم‌چنین توانایی اتصال به گوشی‌های هوشمند را دارد و دارای LCD 5 اینچی است که قابلیت صفحه لمسی کی از ویژگی‌های این ریموت کنترل است. کیفیت تصویر در ریموت کنترل Karma720p است. در این زمینه نیز نمی‌توان برتری را در بین این ریموت ها اعلام کرد.

حالت پرواز خودکار


هر دو این پهباد ها دارای حالت‌های پرواز اتوماتیک هستند که این حالت پرواز اتوماتیک در Mavic بانام FlightAutonomy معرفی‌شده است و در Karma بانام Follow Me نام‌گذاری شده است.

Mavic دارای امکانات بسیاری در پرواز اتوماتیک است که کاربر می‌تواند نوع حرکت پهباد را بر اساس حرکت سوژه در دسته‌های مختلف تقسیم‌بندی کند ولی در Karma در حالت اتوماتیک پهباد تنها می‌تواند از مسیری به مسیر دیگر بود و توانایی در نوع حرکت پهباد وجود ندارد. برنده: Mavic


قیمت


پهباد Mavic بدون دستگاه کنترل از راه دور و توانایی کنترل با گوشی‌های هوشمند حدود 749 دلار قیمت‌گذاری شده است و با ریموت کنترل 1000 دلار ارزش‌گذاری شده است. پهباد Karma همراه با ریموت کنترل 799 دلار قیمت‌گذاری شده است و ازآنجایی‌که دوربین Karma باید به‌صورت جداگانه تهیه شود و دوربین پیشنهادشده برای این پهباد GoPro HERO5 Black است که دوربین به‌صورت جداگانه معادل 400 دلار است که برای خرید تمام این تجهیزات باید مبلغی معادل 1199 دلار پرداخت کرد.

نتیجه‌گیری


بی‌شک GoPro درزمینه تولید محصولات وابسته به ورزش، دوربین‌های ورزشی پیشتاز است و می‌توان بی‌شک گو پرو را از بهترین‌های زمینه دوربین‌های ورزشی دانست؛ اما گو پرو مدت کوتاهی است که پا به عرصه تولید پهباد ها گذاشته است و باید صبر کرد تا در طول زمان این روند تکمیل شود و گو پرو بتواند محصولات بهتر و بیشتری در این زمینه ارائه کند. دوربین‌های ورزشی گو پرو همیشه از بهترین‌ها بوده است و توانسته تمام برندهای موجود در بازار را با محصولات خود شوکه کند.

کمپانی DJI در تولید پهبادها همیشه برتر بوده است و توانسته پهبادهای بی‌نظیری را به بازار ارائه کند. می‌بینیم که هرکدام از این کمپانی‌ها درزمینهٔ ای تخصص دارند و هر دو نیز درزمینه تخصص خود بهتر دیده‌شده‌اند. همان‌طور که در مقایسه بالا دیدیم Mavic توانسته بود در امکانات پروازی از Karma برتری جوید؛ اما در مقایسه دوربین‌های این پهباد ها برتری وجود نداشت.

در نظرسنجی که در رابطه با دو پهباد DJI Mavic و Go Pro Karma انجام شده است DJI Mavic توانسته است با 6 درصد رای بیشتر پیروز میدان شود.منبع: Petapixel

تهیه شده توسط اگزیف

سایت فروشگاه دوربین اگزیف:

http://exif.ir/سایت آموزشگاه عکاسی و فیلمبرداری

http://amoozesh.exif.ir/اینستاگرام فروشگاه دوربین اگزیف:

https://www.instagram.com/exifstore/کانال تلگرام  تخصصی عکاسی و فیلمبرداری اگزیف

http://telegram.me/joinchat/ByYFOzvWrcNmdKEZ45b7Uwارتباط با کارشناسان فروش فروشگاه دوربین اگزیف:

02166731959

دیدگاه‌ها  

# بوشهر 1395-08-03 16:48
با سلام شما باید تست کنید در عمل مهمه در ضمن شمh وقتی مدل DJI میبیند با دیگر محصولات خودش افت بسیار زیادی داره حال اینکه در این مدل به دلیل کوچک بودنش و سبک بودنش عیب بسیاری است که در موقع تصویر برداری در هنگام وزش باد کاملا تکون میخوره پس سبک بودنش جهت حمل را در نظر نگیرد
پاسخ دادن
# بوشهر 1395-08-03 16:49
با سلام ادامه مطلب قبل
در مورد دوربین که بحث اصلی این مورد میباشد که قطعا مشخص دوربین گوپرو کامرا قدر تر و قوی تر است دوربی dji همانند دوربین گوشی موبایل هستش در مورد برد مسافت بنظر شما چه تصویر نیاز به گرفتن 7 کیلومتر دارد و چه استفاده ای دارد بر 7کیلومتری بنظر چیز بی موردی هست در ضمن از لحاظ نظامی و ارتباطات رادیو وزارت دفاع بر بیشتر از 1 کیلومتر ممنوع که در گوپرو karma رعایت گردید نمایشگر که بر ری کنترل تعیبه گردید و نیاز به گوشی دارد که به عنوان نمایشگر بختد استفاده بشه در مورد اینکه می توان به یک گوشی دیگر با وای فای کانکت کرد و دو خروجی تصویر زنده همزمان میده برد karma خیلی مفید چون 1 کیلومتر بسیار مفید وبیشتر نیاز نیست چون کابردی ندارد قیمت مناسبتر kamra دارد و اینکه امروز ما به دنبال تصویر باکیفیت تر هستیم تا برد زیاد که قطعا karma این کار نسبت به محصول mavic شرکت DJI ارائه داد درکل نظر بنده بود و با این قیمت و مدل قعطعا بهتر وارد بازار گردیده
پاسخ دادن

نوشتن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را فقط در مورد همین مطلب ارسال کنید. اگر می‌خواهید موضوعی دیگر را با ما در میان بگذارید. نظرات شما بعد از تأیید مدیر سایت، نمایش داده خواهد شد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید