دانستنی های مجوز هلی شات ها

دانستنی های مجوز هلی شات ها

پس از سوالات متداولی که در زمینه مجوز هلی شات ها از کارشناسان گروه اگزیف شد بر آن شدیم تا به ذکر نکاتی چند در اینباره بپردازیم. در گرفتن مجوز پهباد ها اجباری وجود ندارد اما داشتن مجوز بهتر از عدم داشتن آنست. تنها اجباری که برای مجوز پرواز با هلی شات ها وجود دارد در زمینه فعالیت های تبلیغاتی می باشد.


قوانین و محدودیت های پهپادی دقیقا به چه مواردی اشاره دارند ؟
این قوانین مستقیما مربوط به تایپ پرنده، ارتفاعی که پهپاد در آن قرار گرفته یا سعی در قرارگیری در آن ارتفاع داشته و نوع فرستنده ی دستورات پروازی ایستگاه زمینی می شوند.
تایپ پهپاد مجاز که نیاز به مجوز نداشته باشد چیست ؟
مطمئنا نباید قابلیت حمل تسلیحات را داشته باشد.
پرنده های پهپادی نوع مالتی روتور (تریپل، کوئاد، پنتا، اکتا و ...) با هر نوع فرمیشن در پیکربندی در صورتی که پیلود نظامی را همراه نداشته باشند کاملا مجاز می باشند. البته استفاده ی آن ها در شهر در صورتی که مزاحمت تلقی شود مورد پیگرد پلیس قرار می گیرد.
پهپادهای مینیاتوری و میکروپهپادها نیز در گام اول برای پرواز و تست هایی در شعاع محدود و نسبتا کوتاه و ارتفاع نه چندان زیاد، مجاز می باشند.
پهپادهای کلاس بالگرد نیز شرط بالا را دارند در صورتی که نیمه مینیاتوری باشند و یا اندازه ی بسیار بزرگ نداشته باشند.
پهپادهای کلاس بال ثابت اما چالش پذیر هستند، عرف این است که در صورتی که طول نهایی آن ها در محور X ها (مجموعه ی طول Fuselage، طول پایدارکننده های استاتیکی بدنه ای، دم عمودی و در کل اندازه ای که از نمای بالای پهپاد از نوک لوله ی پیتوت روی دماغه یا اولین نقطه ای که پهپاد روی زمین آن را موازی با زمین اشغال می کند تا آخرین نقطه ای که از نمای بالا موازی با سطح زمین در پشت پهپاد دیده می شود)
محدودیت های مرتبط به ارتفاع چه چیزهایی هستند ؟
پس از ناآرامی های امنیتی در کشور اکراین، عراق و سوریه، ترافیک پروازی در آسمان جمهوری اسلامی ایران بسیار گسترده شده است بطوری که در برخی نقاط همزمان بیش از 11 خط بخار سرد شده ی تازه از موتورهای توربوفن هواپیمای تجاری/مسافربری در یک بخش از آسمان دیده می شود.
این ترافیک به دلیل عبور ایمن به سمت شرق و غرب دنیا از امن ترین کشور خاورمیانه یعنی جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد.
به همین دلیل نیز برای حمایت از پرواز ایمن ارلاین های داخلی و حجم گسترده ی پروازهای ارلاین های خارجی در فضای ایران، رصد بسیار سختگیرانه ای در مورد پرواز پهپادها صورت می گیرد.
عدد دقیقی برای این محدودیت در نظر گرفته نشده است، اما کاربر می بایست با کنترل کردن اپلیکیشن های بروز مرتبط با ترافیک پروازی، منطقه ای را برای پرواز انتخاب کند که بدون ترافیک یا بسیار کم ترافیک باشد و همینطور برای پروازهای داخلی، شرایط آسمان را طی یک هفته در نظر بگیرد و الگویی را برای امن بودن یا نبودن برای پروازهای ارلاین ها انتخاب کند تا از ایجاد هرگونه خطری برای آن ها دوری کند. چه در این صورت و چه در غیر این صورت، الزام آور است که بسیار پایین تر از ارتفاع پروازی خطوط مسیر هواپیماهای غیرنظامی پرواز کند.
پروازهایی تا سقف 100 متر از سطح زمین الگویی کاملا امن محسوب می شوند. البته ارتفاع هایی بسیار بالاتر از این ارتفاع نیز بسته به شرایط محیطی و مهارت برنامه ریزی کاربر در انتخاب محدوده ی ایمن می باشد.
عموما بهتر است برای پرواز در ارتفاعات بالای 1000 پا هماهنگی هایی با مراکز نظامی مرتبط به سایت های پدافندی اطراف انجام شود.
محدودیت های مرتبط به تایپ فرستنده های فرمان رادیوای و اطلاعات ناوبری و کنترلی یعنی چه ؟
این مورد بسیار حساس است زیرا برد عملیاتی پهپاد شما را تعیین می کند، چنانچه 2 مورد قبل در سوال های 4 و 5 نیز رعایت شود، عدم رعایت این مورد بسیار نامطلوب خواهد بود.
معمولا پهپادها چه تماما خودکار و از پیش برنامه ریزی شده باشند و چه نیمه خودکار و چه تماما آنالوگ باشند، در هر سه حالت نیاز به فرستنده های زمینی برای تغییر برنامه یا هدایت پذیری وسیله دارند.
این فرستنده ها در قالب مودم و یا آنتن های پارابولیک و ... عرضه می شوند و جدا از آنتن های گیرنده ی اطلاعات از قبیل موقعیت جغرافیایی و اطلاعات دید اول شخص قرار می گیرند.

استانداردها و قوانینی در این مورد در ایران و جهان تعریف شده است که آن را مختصرا با کاربران محترم به اشتراک می گذاریم :

*محدوده ی فرکانسی تا 6.795 معمولا در ایران کاربری محلی دارند و نیازی به تاییدیه ی خاصی ندارند.
*فرکانس های متداولی با پهنای باند 14 کیلوهرتزی با فرکانسی حدودا 14 مگاهرتزی، پهنای باند 40 کیلوهرتز با فرکانسی حدودا 40 مگاهرتزی و پهنای باند 326 کیلوهرتز با فرکانس 26 تا 27.5 مگاهرتزی نیز معمولا مشکل خاصی را به همراه ندارند.
*
محدوده ی فرکانسی 433.050 مگاهرتز تا 434.790 با پهنای باند 1.74 مگاهرتز صرفا در محدوده ی قاره ی اروپا، قاره ی آفریقا و غرب خاورمیانه از کشور عراق و از غربی ترین نقطه ی خلیج فارس تا غرب خاورمیانه در شهر غزه مجاز می باشد و در سایر نقاط جهان مجاز نمی باشد.
*
محدوده ی فرکانس اطراف 915 مگاهرتز با پهنای باند 26 مگاهرتز در قاره های آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی را به همراه بخش های شمالی ای در ایرلند نزدیک به قطب شمال (شامل منطقه ی خودمختار گرینلند) مجاز می باشد و بجز این مناطق، این محدوده در هیچ کجای جهان مجاز نمی باشد و پرواز بدون مجوز غیرقانونی محسوب می شود.
*
این محدوده ها به طور کلی در جهان برای کاربری های نظامی و غیرنظامی رسمی تایید شده و مورد استفاده قرار می گیرند : فرکانس اطراف 2.450 گیگاهرتز با پهنای باند 100 مگاهرتز، فرکانس اطراف 5.800 گیگاهرتز با پهنای باند 150 مگاهرتز، فرکانس اطراف 24.125 گیگاهرتز با پهنای باند 250 مگاهرتز.
*
این فرکانس ها و پهناهای باند متداول در ایران اکیدا نیاز به مجوز رسمی دارند : فرکانس محدوده ی 61 گیگاهرتز با پهنای باند 500 مگاهرتز، فرکانس 122.500 گیگاهرتز با پهنای باند 1 گیگاهرتز و فرکانس 245 گیگاهرتز با پهنای باند 2 گیگاهرتز.و در نهایت از پرداخت مبالغ هنگفت بابت اخذ مجوز به افراد سودجو بشدت برحذر باشید. با تماس با تلفن هایی که در زیر آمده است بطور مستقیم با کارگروه پهباد اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران اطلاعات بیشتری کسب نمایید:

44672038

44691690

تهیه شده توسط شرکت اگزیف


سایت فروشگاه دوربین اگزیف:

http://exif.ir/سایت آموزشگاه عکاسی و فیلمبرداریاگزیف :

http://amoozesh.exif.ir/اینستاگرام فروشگاه دوربین اگزیف:

https://www.instagram.com/exifstore/کانال تلگرام  تخصصی عکاسی و فیلمبرداری اگزیف

http://telegram.me/joinchat/ByYFOzvWrcNmdKEZ45b7Uwارتباط با کارشناسان فروش فروشگاه دوربین اگزیف:

02166731959

دیدگاه‌ها  

# دهقان 1396-07-24 00:30
یعنی الان کوادکوپترها نیاز به مجوز ندارند؟
مثلا فانتوم 3؟ یا شیائومی درون؟
مساله دوربین هم هست.
لطفا در مورد این هم توضیح دهید.

چون من که یک شیائومی گرفتم، متاسفانه امروز از ... زنگ زدن گفتن که ما نتونستیم ترخیص کنیم، و باید تشریف ببرید خودتون با قبض انبار برای ترخیص، تلاش کنید! حالا نمیدونم گمرک به مجوز نیاز داره یا نه؟

با تشکر
پاسخ دادن

نوشتن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را فقط در مورد همین مطلب ارسال کنید. اگر می‌خواهید موضوعی دیگر را با ما در میان بگذارید. نظرات شما بعد از تأیید مدیر سایت، نمایش داده خواهد شد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید